خرید مستقیم عسل از زنبوردار همیشه ، هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کیفیت به صرفه و مطمئن بوده. استارتاپ یاشل بازاریه برای خرید و فروش عسل طبیعی. در این بازار خریدارها می‌تونن زنبوردارهای معتمد رو پیدا کنن و عسل مورد نیازشون رو بخرن.

ما؛ مهدی منافی در کنار امیر بسترخاکی یاشل رو اردیبهشت سال ۹۸ بصورت رسمی در شهر خلخال شروع کردیم. بعد از گذشت یک ماه محمد دوستی از هم مدرسه‌ایهای دوران ابتدایی و مجید بهمنی از هم دانشگاهی‌ها، به تیم اضافه شدن.

سال ۹۷ وبسایتی بصورت تستی برای اینکه بفهمیم ایده یاشل جواب میده یا نه راه‌اندازی کرده بودیم و به پشتوانه اطلاعاتی که بدست آوردیم تصمیم گرفتیم دنبال این ایده را بگیریم و اجرایی‌اش کنیم.

– یکی از دلایل اصلی ما برای شروع استارتاپ یاشل، کمک به اشتغالزایی از طریق مهمترین سوغات شهرمون یعنی عسل بود. پوشش گیاهی خاص خلخال عسل تولیدی این شهر رو یکی از باکیفیت‌ترین‌های ایران کرده. عسل خلخال سال ۹۷ به عنوان بهترین عسل ارگانیک کشور شناخته شد و این خبر ما رو تو مسیری که برای کسب و کار انتخاب کرده بودیم مصمم‌تر کرد.

– دلیل مهم دیگه‌‌ این بود که بازار عسل در ایران یک بازار پر تقلب و پر دلاله. فاصله تولید تا مصرف بیش از اندازه طولانیه و این طولانی بودن باعث افت کیفیت عسل ، کاهش سود زنبوردار و همچنین افزایش نامتعارف هزینه عسل می‌شه.

حالا که مشکلات این صنعت رو فهمیده بودیم، دنبال راه حلی اساسی برای حلشون می‌گشتیم.

خب ما هر کدوممون توانایی‌هایی داشتیم و قطعاً کنار هم قرار گرفتنمون می‌تونست راه‌گشای خیلی از مشکلات صنعت زنبورداری بشه. اما چجوری؟
«حذف واسطه‌ در خرید و فروش عسل»
این راهی بود که می‌تونست خیلی از مشکلات رو حل کنه. مثل حذف متقلبان عسل از بازار، افزایش سود زنبوردار، کاهش قیمت تمام شده عسل برای خریدار و همچنین برندسازی و جلوگیری از قاچاق عسل در کشور.
در واقع با یک تیر چند تا نشان می‌زدیم.

فهرست