بیماری کرونا در ایران چه علائمی دارد؟ از کجا بدانیم کرونا گرفته‌ایم؟

عسلمقالات
بدون دیدگاه

با گزارش‌هایی درباره ویروس کرونا جدید COVID-19 که این روزها خبرش تمام دنیا را پر کرده، ممکن است شما هم نگران مبتلا شدن به این بیماری باشید.

در حالی که ویروس کرونا در سراسر دنیا پخش شده، به احتمال زیاد دیگر نیازی به نگرانی در مورد مبتلا شدن به آن نباشد. اما، اگر فکر می‌کنید ممکن است بیمار شده باشید‌، مهم است که علائم خود را جدی بگیرید. و اگر نگران این هستید که به بیماری کرونا مبتلا هستید، در خانه بمانید و با یکی از شماره زیر تماس بگیرید تا متوجه شوید که آیا به آزمایش و درمان نیاز دارید یا خیر.

شماره‌های تماس ضروری کرونا

شماره‌های تماس ضروری کرونا

علائم بیماری کرونا

علائم کرونا ویروس - سرفه

علائم کرونا ویروس – سرفه

1- علائم تنفسی مانند سرفه را بررسی کنید. از آنجا که ویروس کرونا یک عفونت تنفسی است، سرفه (با یا بدون مخاط) یک علامت شایع است. با این حال، سرفه همچنین می‌تواند نشانه آلرژی یا عفونت‌های تنفسی مختلف هم باشد. پس خودتان را نگران نکنید. اگر فکر می‌کنید سرفه شما ممکن است در اثر کرونا باشد، با پزشک خود یا با شماره‌های ضروری مرکز پاسخگویی کرونا تماس بگیرید.

 • آیا با افراد آلوده به این ویروس ارتباط داشته‌اید. اگر بله، به احتمال زیاد شما هم به کرونا مبتلا شده‌اید. با این حال، تمام تلاش خود را بکنید تا از افراد بیمار دور باشید.
 • اگر سرفه می‌کنید، فاصله خود را از افرادی که سیستم ایمنی بدنشان پایین است یا خطرات زیادی بدن آنها را تهدید می‌کند، مانند افراد بالای 65 سال، نوزادان، کودکان زنان باردار و کسانی که در موقعیت سرکوب کننده سیستم ایمنی قرار دارند، فاصله بگیرید.
علائم کرونا ویروس - تب

علائم کرونا ویروس – تب

2- دمای بدن خود را بگیرید. تب دارید؟ یا خیر؟ از آنجایی که تب بالا از علائم شایع ویروس کرونا است، اگر نگران هستید که به ویروس مبتلا شده‌اید، دمای بدن خود را همیشه بررسی کنید. تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به کرونا ویروس یا عفونت‌های دیگر باشد. اگر تب دارید، با پزشک خود یا شماره‌های ضروری مرکز پاسخگویی کرونا تماس بگیرید و علائم خود را برای او بگویید.

 • اگر تب دارید، احتمالاً بیماری شما مسری است. بنابراین از تماس با افراد دیگر خودداری کنید.
علائم کرونا ویروس - تنگی نفس

علائم کرونا ویروس – تنگی نفس

3- در صورت بروز مشکلات تنفسی یا تنگی نفس، مراقبت‌های پزشکی را انجام دهید. ویروس کرونا می‌تواند باعث تنگی نفس شود و این علامت خیلی جدی است. در صورت مشکل در تنفس، فوراً با شماره‌های ضروری مرکز پاسخگویی کرونا تماس بگیرید. ممکن است شما یک عفونت جدی مانند ویروس کرونا داشته باشید.

 • ممکن است بخاطر مشکلات تنفسی، به درمان‌های اضافی احتیاج داشته باشید. بنابراین همیشه برای تنگی نفس با یک پزشک مشورت کنید.

نکته: COVID-19 در برخی بیماران باعث ذات‌الریه می‌شود.

علائم کرونا ویروس -گلودرد و آبریزش بینی

علائم کرونا ویروس -گلودرد و آبریزش بینی

4- گلودرد و آبریزش بینی ممکن است نشان دهنده عفونت خاصی باشد. اگرچه ویروس کرونا یک عفونت تنفسی است، معمولاً باعث گلودرد یا آبریزش بینی نمی‌شود. شایع ترین علائم آن سرفه، تب و تنگی نفس است. سایر علائمِ یک عفونت تنفسی احتمالاً نشانگر این هستند که شما یک بیماری دیگری مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید. برای اطمینان با شماره‌های ضروری مرکز پاسخگویی کرونا تماس بگیرید.

 • اگر مبتلا به کرونا هستید، عصبانیت شما قابل درک است. اما اگر علائمی غیر از تب، سرفه و تنگی نفس دارید، لازم نیست نگران باشید.

تشخیص بیماری کرونا

تشخیص کرونا ویروس - تماس با پزشک

تشخیص کرونا ویروس – تماس با پزشک

1- اگر مشکوک به ویروس کرونا هستید با شماره‌های ضروری مرکز پاسخگویی کرونا تماس بگیرید. به پزشک بگویید شما دارای علائم هستید و از او سؤال کنید که آیا نیاز به معاینه دارید یا نه؟ پزشک ممکن است توصیه کند در خانه بمانید و استراحت کنید. با این حال، آنها می‌توانند از شما بخواهند آزمایش بدهید تا عفونت احتمالی کرونا را بتوانند تأیید کنند. دستورالعمل‌های مرکز کرونا را مو به مو انجام دهید تا بهبود پیدا کنید و احتمال ابتلا به عفونت کاهش پیدا کند.

 • به خاطر داشته باشید که هیچ دارویی برای کرونا ویروس وجود ندارد! بنابراین در حال حاضر هیچ پزشکی هم نمی‌تواند برای شما داروی درمان کرونا را تجویز کند.
تشخیص کرونا ویروس - آزمایش

تشخیص کرونا ویروس – آزمایش

2- اگر پزشک برای شما آزمایش را توصیه کرد، حتماً برای تشخیص بیماری کرونا آنرا انجام دهید. پزشک ممکن است از مخاط بینی یا خون شما برای بررسی عفونت آزمایش بگیرد. این به او کمک می‌کند تا عفونت‌های دیگر را رد کند و احتمالاً کرونا را دقیق‌تر تشخیص دهد.

 • گرفتن مخاط بینی یا خون ضرری ندارد، فقط مقداری ممکن است اذیت شوید.
تشخیص کرونا ویروس - تنگی نفس

تشخیص کرونا ویروس – تنگی نفس

3- در صورت تنگی نفس، درمان فوری را انجام دهید. نگران نباشید و خونسردی خودتان را حفظ کنید. یک عفونت جدی کرونا ویروس می‌تواند عوارضی مانند ذات‌الریه را ایجاد کند. اگر در تنفس مشکلی دارید، سریعاً با 115 (اورژانس) تماس بگیرید. بهتر است مستقیم به مراکز درمانی مراجعه نکنید. چرا که ممکن است مشکل شما مربوط به کرونا نباشد و در این مراکز به کرونا آلوده شوید!

 • مشکلات تنفسی احتمالاً نشانه‌ای از عارضه بیماری کرونا است. اما پزشک می‌تواند در درمان آن برای بهبودی حالتان به شما کمک کند.

درمان بیماری کرونا

درمان بیماری کرونا ویروس – ماندن در خانه

1- در خانه بمانید تا دیگران در معرض خطر این ویروس قرار نگیرند. اگر علائم تنگی نفس دارید، ممکن است بیماری شما مسری باشد. بنابراین در حالی که احساس می‌کنید بیمار هستید خانه خود را ترک نکنید. علاوه بر این، به مردم بگویید که شما مریض هستید و نمی‌توانید کسی را ملاقات کنید.

 • اگر به پزشک مراجعه می‌کنید، برای جلوگیری از شیوع ویروس، ماسک بزنید.
 • با پزشک خود مشورت کنید و از او بپرسید کی به روال عادی و بی‌خطر باز خواهید گشت. ممکن است تا 14 روز مسری باشید.

درمان بیماری کرونا ویروس – استراحت کردن

2- استراحت کنید تا بدن شما بهبود یابد. در حالی که بدن شما با عفونت مبارزه می‌کند، بهترین کاری که می‌توانید برای خود انجام دهید آرامش و استراحت است. مانند تصویر بالا، نیم تنه فوقانی را با بالشت بالا بیاورید و روی تخت‌خواب دراز بکشید. اگر سردتان بود، می‌توانید روی خود را با پتو بپوشانید.

 • بالا بردن نیم تنه فوقانی از سرفه کردن شما جلوگیری می‌کند. اگر بالشت کافی ندارید، از پتو یا حوله‌های تاشو هم می‌توانید استفاده کنید.

درمان بیماری کرونا ویروس – مشورت با پزشک قبل از استفاده از دارو

3- درد و تب را سعی کنید بدون نسخه رفع کنید. ویروس کرونا اغلب باعث درد بدن و تب می‌شود. خوشبختانه، داروی بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil Motrin)، ناپروکسن (Aleve) یا استامینوفن (Tylenol) در تسکین درد بدن و تب به شما کمک می‌کند. اما قبل از هر گونه مصرف با پزشک خود مشورت کنید تا دوزهای مصرف را برایتان مشخص کند. سپس آنها را مطابق گفته پزشک مصرف کنید.

 • به کودکان و نوجوانان زیر 18 سال آسپرین ندهید زیرا می‌تواند یک وضعیت بالقوه کشنده به نام سندرم ریه ایجاد کند!
 • از آنجایی که روی دارو‌ها برچسب ایمنی وجود دارد، داروی بیشتری مصرف نکنید. حتی اگر بهبودی احساس نکنید.

درمان بیماری کرونا ویروس – استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا

4- برای آرام کردن راه‌های هوایی و رقیق شدن مخاط از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید. با استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا به احتمال زیاد تخلیه مخاط خواهید داشت و دستگاه نیز به شما کمک خواهد کرد. غبار حاصل از مرطوب کننده، گلو و راه‌های هوایی شما را مرطوب می‌کند، که می‌تواند به رقیق شدن مخاط شما کمک کند.

 • جهت استفاده ایمن از دستگاه مرطوب کننده، دستورالعمل‌های روی آنرا را به دقت بخوانید.
 • دستگاه مرطوب کننده را کاملاً با آب و صابون بین مصارف بشویید تا تصادفاً داخل آن کپک نزند.
درمان بیماری کرونا ویروس - مصرف مایعات، لیمو و عسل

درمان بیماری کرونا ویروس – مصرف مایعات، لیمو و عسل

5- برای کمک به بهبودی بدن مایعات زیادی مصرف کنید. مایعات به بدن شما کمک می‌کنند تا عفونت از بین برود و مخاط بینی رقیق شود. آب‌، آب گرم یا چای بنوشید تا به شما در هضم غذا کمک کند. علاوه بر این، سوپ‌های مایع زیاد بخورید تا میزان مصرف مایعات شما بیشتر شود.

 • مایعات گرم بهترین گزینه پیش رویتان هستند و همچنین ممکن است به تسکین گلو درد شما نیز کمک کنند. آب گرم یا چای را با لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل امتحان کنید.

در بدن بیمار کرونایی چه می‌گذرد؟

یکی از کاملترین و بروزترین ویدیوهای تولید شده در رابطه با ویروس کرونا که راه‌های کاهش سرعت شیوع این ویروس را توضیح می‌دهد.

نکاتی در رابطه با بیماری کرونا

 • از آنجا که ویروس کرونا طی 2 الی 14 روز اول هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهد، احتمالاً بعد از آلوده شدن متوجه علائم آن نخواهید شد.
 • فرودگاه‌های سراسر جهان غربالگری مسافران از نظر علائم، به ویژه مواردی که از کشورهای آلوده به ویروس کرونا هستند آغاز کرده‌اند. این تلاش‌ها به محدود کردن شیوع بیماری تا حدودی کمک می‌کند.

هشدارهایی در رابطه با بیماری کرونا‌

 • ویروس کرونا می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند، بنابراین اگر تنگی نفس دارید یا احساس می‌کنید حالتان خوب نیست، سریعاً با شماره‌های ضروری مرکز پاسخگویی کرونا تماس بگیرید.
 • مطابق CDC، ویروس کرونا ممکن است حتی توسط افرادی که علائمی از این ویروس ندارند منتقل شود. بنابراین لازم است علاوه بر جلوگیری از تماس نزدیک با هر کسی که در اطراف افراد بیمار بوده‌ است هوشیار باشید.

منابع: who, cdc, medineplus

نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست