عسل خام چیست؟ و چه خواص دارویی و درمانی دارد؟

مقالات
بدون دیدگاه

مردم صدها سال است در طب سنتی از عسل خام استفاده می‌کنند. این نوع عسل ممکن است حاوی عناصر درمانی باشد که عسل فرآوری شده از آنها مستثنی است.

عسل خام مستقیماً از زنبور عسل تهیه می‌شود و حاوی گرده زنبور عسل، بره موم و مقدار زیادی آنتی اکسیدان است.

تحقیقات تأیید نکرده‌اند که عسل خام دارای مزایای سلامتی بیشتری نسبت به عسل معمولی است، اما برخی افراد بر این باورند که فرآوری و پاستوریزه شدن عسل، بسیاری از عناصر مفید آن را کاهش می‌دهد. برخی معتقدند به همین دلیل عسل خام مزایای درمانی بیشتری نسبت به عسل معمولی دارد.

در این مقاله ، ما مزایای سلامتی عسل خام و عسل معمولی را با هم مقایسه خواهیم کرد.

عسل خام چیست؟

عسل یک مایع شیرین و طلایی است که توسط زنبور عسل تولید می‌شود. و زنبورها آنرا را در خانه‌های شش ضلعی کوچک به نام لانه زنبور ذخیره می‌کنند.

اما عسل خام کمی متفاوت است. این نوع عسل حاوی گرده گل، موم و بخش‌هایی از بدن زنبورهای مرده است. تولید کنندگان عسل معمولاً عسل خام را از فیلتر سبک عبور می‌دهند تا بخشی از ناخالصی را از بین ببرند.

عسل رس زده یا خام

عسل رس زده یا خام

برخلاف عسل خام، عسل معمولی تحت فرآیند پاستوریزاسیون قرار می‌گیرد. این بدان معنی است که تولید کنندگان آن را گرم کرده‌ تا سلول‌های مخمر را از بین ببرند. که اینکار می‌تواند روی طعم آن تأثیرگذار باشد، ماندگاری آن را افزایش دهد و شفاف تر و جذاب‌تر به نظر برسد. با این حال، پاستوریزاسیون ممکن است بر تعداد مواد مغذی موجود در عسل نیز تأثیر منفی بگذارد و برخی مواد موثر عسل را از بین ببرد.

برخی شواهد تاریخی تخمین می‌زنند كه انسان بیش از 8000 سال است از عسل استفاده می‌کند.
در زمان‌های قدیم مردم از عسل خام استفاده‌های زیادی می‌کردند اما امروزه بیشتر مردم مصرف عسل پاستوریزه (عسل شهد) را ترجیح می‌دهند.

عسل به طور طبیعی خواص درمانی زیر را ارائه می‌دهد:

 • ضد باکتری
 • تاثیرگذاری در فرآیند بهبود زخم
 • آنتی اکسیدان‌ رژیمی
 • اثرات ضد التهابی

همانطور که گفته شد عسل خام حاوی گرده گل و بره موم زنبور عسل است. بره موم ماده‌ای چسبنده است که زنبورها از آن برای نگه داشتن کندو در کنار هم استفاده می‌کنند. اما عسل معمولی ممکن است حاوی این مواد نباشد.

نتایج بررسی‌ها روی عسل در سال 2017 و در سال 2015 حکایت از این دارند که گرده گل جمع‌آموری شده توسط زنبور عسل و بره موم زنبور عسل می‌تواند خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی، و ضد سرطانی داشته باشد.

در ادامه هفت مزیت درمانی مبتنی بر شواهد از عسل خام را بررسی کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

1- اثرات آنتی اکسیدانی

محققان بر این باورند که برخی از خواص درمانی اصلی عسل ناشی از آنتی اکسیدان موجود درآن است.

عسل طبیعی حاوی مجموعه‌ای از ترکیبات است که به عنوان آنتی اکسیدان‌ها از جمله فیتوشیمیایی‌ها‌، فلاونوئیدها و اسید اسکوربیک‌ها عمل می‌کنند.

آنتی اکسیدان‌ها با جابجایی رادیکال‌های آزاد باعث کاهش استرس اکسیداتیو (یکی از عوامل بروز سرطان و بیماری‌های گوناگون دیگر) در بدن می‌شوند. دانشمندان استرس اکسیداتیو را به طیف وسعی از شرایط بیماری‌های مزمن مرتبط دانسته‌اند. از جمله بسیاری از سرطان‌ها.
با خوردن یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان، افراد می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش دهند.

برخی معتقدند پاستوریزاسیون باعث کاهش تعداد آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل می‌شود. به این معنی که عسل پاستوریزه ممکن است مزایایی مشابه عسل خام نداشته باشد.

تحقیقات خاصی در مورد چگونگی تأثیر پاستوریزاسیون بر آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل صورت نگرفته است. اما مطالعات نشان می‌دهد که گرم کردن سایر غذاها می‌تواند محتوای آنتی اکسیدانی آنها را کاهش دهد.

2- تغذیه

عسل حاوی مواد مغذی خاصی است که می‌تواند آن را علاوه بر خاصیت درمانی به رژیم غذایی تبدیل کند.

تغذیه دقیق و ترکیب شیمیایی عسل خام، بین کشورها و محیط های مختلف متفاوت است و تا حدودی به نوع گل‌هایی که زنبورهای عسل شهد خود را از آنها جمع‌آوری می‌کنند بستگی دارد. صرف نظر از این عوامل، عسل هنوز حاوی ترکیبات سالم مانند آنتی اکسیدان‌ها، اسیدهای آمینه و ویتامین است.

یک قاشق غذاخوری یا 21 گرم عسل خام حاوی 64 کالری و 16 گرم شکر است. این مقادیر ممکن است بین عسل مناطق مختلف متفاوت باشد.

عسل طبیعی در حالت استاندارد حاوی مقادیر کمی از ویتامین‌ها و مواد معدنی زیر است:

 • نیاسین
 • ریبوفلاوین
 • اسید پانتوتنیک
 • کلسیم
 • منیزیم
 • منگنز
 • پتاسیم
 • فسفر
 • فلز روی

کمی بیش از نصف قند موجود در عسل فروکتوز است. تحقیقات فروکتوز را با مشکلات مختلف سلامتی مرتبط کرده است. اما با این حال، حتی با وجود مقداری فروکتوز، عسل ممکن است گزینه‌ای سالم‌تر از قند باشد. برخی تحقیقات حاکی از این است که عسل ممکن است در برابر دیابت خوب باشد و برخی از انواع عسل حتی ممکن است به بهبود سطح کلسترول نیز کمک کند.

افرادی که به دیابت مبتلا هستند و یا رژیم‌های محدودیتی قند دارند‌، می‌توانند عسل را با اعتدال مصرف کنند تا از تغییرات قابل توجه در سطح قند خون خودداری کنند. عسل خالص دارای شاخص گلیسمی 58 (GI) است، بدین معنی که بر میزان قند خون تأثیر متوسطی ​​دارد. در اینجا با مقیاس GI آشنا شوید.

3- ضد باکتریایی

عسل یک ماده ضد باکتری و ضد میکروبی طبیعی است. این ماده حاوی پراکسید هیدروژن و گلوکز اکسیداز است و سطح pH پایینی نیز دارد. به این معنی که می‌تواند باکتری‌ها و قارچ‌های مضر را از بین ببرد. همچنین به دلیل ترکیب شیمیایی بی‌نظیرش، به رشد مخمر یا باکتری‌ها کمک نمی‌کند.

به دلیل عمل ضد باکتریایی‌، افراد می‌توانند از عسل برای پاکسازی زخم‌ها استفاده کنند.

4- ترمیم زخم

مطالعات بیشماری نشان می‌دهد که عسل به خوبیِ پانسمانِ بهبود زخم، عمل می‌کند.

یک بررسی تأیید می‌کند عسل به دلیل خاصیت ضد باکتری، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی در بهبود زخم‌ها مفید است. برخی شواهد همچنین حاکی از آن است که عسل خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچی دارد.

همچنین عسل اسیدی است که به آزادسازی اکسیژن از زخم و بهبود آن کمک می‌کند.

برای بهبود زخم، شما می‌توانید عسل خام را مستقیماً روی بریدگی جزئی بمالید، سپس گاز یا بانداژ را روی زخم قرار دهید.

5- تسکین سرفه

مطالعات متعددی نشان داده‌اند عسل ممكن است به همان اندازه یا مؤثرتر از برخی داروهای ضد سرفه (OTC) باشد. بسیاری از داروهای ضد سرفه برای کودکان خردسال ایمن نیستند. بنابراین عسل ممکن است جایگزین مناسبی برای کودکان بالای یک الی دو سال باشد.

یک فراتحلیل نشان داده است عسل ممکن است روشی مؤثر برای کاهش شدت و دفعات سرفه شبانه کودکان باشد. همچنین یک مطالعه دیگر در مقیاس کوچک‌تر نیز نشان می‌دهد مخلوط شیر و عسل می‌تواند سرفه‌های کودکان را به همان اندازه‌ی داروی OTC تسکین دهد.

برای تسکین سرفه یک قاشق چایخوری عسل خام در دهان خود قرار دهید و آن را بمکید و از مصرف مایعات یا غذاهای دیگر خودداری کنید تا اجازه دهد عسل گلو را بپوشاند.

6. درمان اسهال

عسل خام ممکن است تأثیر تسکین دهنده‌‌ای در هضم غذا داشته باشد و به علائم اسهال نیز کمک کند.

مطالعه‌ای روی 150 کودک مبتلا به گاستروانتریت حاد نشان داد کودکانی که عسل با محلول rehydration خوراکی مصرف کرده‌اند نسبت به کودکانی که عسل مصرف نکرده‌اند بهبودی بهتری در اسهال داشته‌اند. کودکانی که عسل مصرف کرده‌ بودند حرکات روده‌ای کمتری داشته و سریعتر از بقیه بهبود یافته‌ بودند.

برای کمک به درمان اسهال خفیف، یک قاشق چای خوری عسل خام مصرف کنید یا عسل را با یک نوشیدنی مخلوط کنید. از مصرف زیاد عسل خودداری کنید زیرا قند اضافی می‌تواند اسهال را بدتر کند!

7- محافظت از مغز

برخی شواهد نشان می‌دهد عسل ممکن است دارای قدرت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باشد که این خود می‌تواند به نفع مغز باشد. یک مطالعه دیگر اینبار روی حیوانات نشان داد موش‌هایی که عسل مصرف می‌کردند از صدمه به مغز ناشی از قرار گرفتن در معرض سرب محافظت می‌شدند.

خطرات

تا زمانی که فردی به گرده زنبور عسل حساسیت نداشته باشد، به طور کلی در برابر مصرف عسل خام در امان است.

مراکز کنترل و محافظت از بیماری‌ها (CDC) می‌گویند: افراد به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم نوزادان نباید به نوزادان زیر یک الی دو سال عسل بدهند. مصرف عسل از یک الی دو سالگی به بعد مشکلی ایجاد نمی‌کند. این در مورد عسل خام هم صدق می‌کند.

انتخاب عسل مناسب

عسل خام اکثراً رس می‌زند یا در اصطلاح علمی کریستالیزه می‌شود. اگر عسل خام مستقیماً از زنبورداری خریداری شود که نتواند خام بودن آن را تأیید کند، زنبوردار احتمالاً آن عسل را پاستوریزه کرده است.

عسل خام را می‌توان بصورت مستقیم از خود زنبورداران خرید.

نتیجه‌گیری

عسل خام ممکن است حاوی مواد مغذی باشد که عسل معمولی آن را ندارد. این بدان معنی است که عسل خام به طور بالقوه می‌تواند مزایای سلامتی بیشتر یا قدرتمند‌تری داشته باشد. با این حال، تحقیقات این موضوع را تأیید نکرده است.

عسل خام ممکن است حاوی عناصر اضافی مانند گرده زنبور و پروپولیس زنبور عسل باشد که آنها نیز می‌توانند خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی دیگری داشته باشند.

تحقیقات در مورد استفاده‌های دارویی از عسل خام امیدوار کننده بوده. مطالعات در مورد خواص درمانی و تغذیه‌ای آن نشان می‌دهد عسل خام ممکن است شیرین کننده‌تر از قند باشد.

نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست