شکوفه الله قلیزاده

داستان زندگی شکوفه الله قلیزاده

شکوفه الله قلیزاده زنبوردار اهل روستای تَرَزی است. او متولد سال 1327 است. بچه‌ها و نوه‌هایش او را نَنِه یا یِی صدا می‌زنند (یجورایی همان مادر در زبان فارسی) و اهالی روستا هم شوکوفَ. صاحب شش دختر و چهار پسر است. همه آنها ازدواج کرده‌اند. به غیر از دختر کوچکش که تهران زندگی می‌کند و پسر بزرگش که با خودش ساکن روستای ترزی است، بقیه در شهر خلخال هستند.

داستان زندگی شکوفه ننه در روستای تَرَزی

از همان دوران کودکی تا به الان در همین روستا زندگی کرده و به هیچ وجه دوست ندارد زندگی روستایی خود را با شهرنشینی عوض کند. راز جوان بودنش را همین زندگی روستایی و خوردن غذاهای طبیعی و سالم تولیدی خودشان می‌داند.

خرید عسل از زنبورداران

در تصویر بالا شکوفه ننه با دخترش در حال درآوردن لوبیاهای خشک شده هستند که در زبان ترکی به این کار آریتداماخ یا دیدَلَمَک هم می‌گوبند. پسرش برهان هم در حال تیز کردن قیچی اصلاح حیوانات (در زبان ترکی قرخن می‌گویند) یکی از اهالی روستاست.

خرید عسل از زنبورداران

انباری که به عنوان یخچال نگهداری مواد غذایی و غلات از آن استفاده می‌کنند.

خرید عسل از زنبورداران

دَرِ سمت راست مربوط به تنوری هست که در آنجا نان و فتیر و نزیک و لواش می‌پزند و البته حمام هم در آنجا قرار دارد که کاملاً سنتی است. در سمت چپ هم محل استراحت.

خرید عسل از زنبورداران

خرید عسل از زنبورداران

او به همراه پسر بزرگش بُرهان مشغول دامداری و کشاورزی و باغداری هستند. زندگی آنها خیلی بی‌ریا و ساده و بدور از تجملات شهری است. پسرش بُرهان که در شناسنامه اسمش گروهبان است، هر روز صبح با طلوع آفتاب گله را راهی کوه‌های اطراف روستا می‌کند و نزدیکهای غروب بر می‌گردد. شکوفه ننه و عروسش (همسر بُرهان) در خانه می‌مانند و به کارهای خانه و زنبورها می‌رسند.

خرید عسل از زنبورداران

در تصویر بالا شکوفه ننه با دختر بزرگش زهرا که برای دیدن مادرش از شهر آمده بود را می‌توانید ببینید. وقتی ما آنجا بودیم در حال جمع کردن لوبیاهای خشک شده روی زمین بودند.

خرید عسل از زنبورداران

شکوفه ننه یکی از آرزوهایش رفتن به کربلا و زیارت حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) است.